Pasażerowie pociągów regionalnych kursujących po województwie opolskim nie mogą być pewni, czy ich połączenia nie znikną za kilka miesięcy z rozkładu jazdy. Po propozycji dużych cięć przedstawionej przez Przewozy Regionalne wciąż trwają bowiem negocjacje spółki z województwem. Jak informuje urząd marszałkowski, projekt przyszłorocznego rozkładu jazdy będzie znany dopiero na około miesiąc przed jego wejściem w życie.
Grudniowa zmiana rozkładu jazdy może przynieść bardzo duże zmiany w obsłudze Śląska Opolskiego. Kończy się bowiem sześcioletnia umowa województwa opolskiego z Przewozami Regionalnymi i obie strony przygotowują się do podpisania nowego, tym razem pięcioletniego kontraktu. Jego kształt jest negocjowany wraz z rozmowami o restrukturyzacji PR, jakie toczą się pomiędzy urzędem marszałkowskim, Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju oraz zarządem spółki.
Jak informowaliśmy w kwietniu, zaproponowana przez PR umowa zakłada znaczne ograniczenie pracy eksploatacyjnej – wycofane miałoby zostać nawet 30 procent połączeń dotowanych z kasy marszałka. Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego nie przyjął propozycji przewoźnika w całości i próbuje wynegocjować korzystniejszy układ. Nic nie wskazuje na to, by rozmowy miały doprowadzić do szybkiego finału.
Rozkład poznamy w ostatniej chwili
– Na obecnym etapie prac nie możemy odpowiedzieć na te pytania – mówi Violetta Ruszczewska z zespołu prasowego UMWO pytana o możliwość całkowitego zawieszenia ruchu na którejkolwiek z obsługiwanych dziś tras i o ewentualne plany wzmocnienia obsługi innych relacji kosztem zlikwidowanych połączeń. – Projekt nowej oferty przewozowej powinien być znany około listopada tego roku – dodała przedstawicielka samorządu.
Oznacza to, że pasażerowie poznają wchodzący w życie w połowie grudnia rozkład jazdy w ostatnim momencie, być może nawet będą musieli wykupić bilety okresowe bez pełnej wiedzy o ofercie pod koniec ich obowiązywania. Oznacza to powrót do sytuacji sprzed kilku lat, kiedy wprowadzane zmiany często były dla podróżnych dużym zaskoczeniem. Jeśli projekt będzie negocjowany jeszcze po jego upublicznieniu, losy niektórych kursów mogą ważyć się w zasadzie do dnia wejścia w życie nowego planu obsługi.
Konsultacje społeczne trwają cały rok
Jak podkreśla Violetta Ruszczewska, urząd marszałkowski czeka na propozycje dotyczące przyszłorocznego rozkładu. – Proszę o jak najszybsze ich przekazanie do Departamentu Infrastruktury i Gospodarki UMWO pod adres e-mail dig@opolskie.pl – mówi.
Samorząd nie przewiduje specjalnych konsultacji społecznych nowej siatki połączeń. – Przez cały rok otrzymujemy wnioski podróżnych, które są na bieżąco rozpatrywane i staramy się w miarę możliwości finansowych i technicznych dostosowywać corocznie ofertę do potrzeb mieszkańców i pasażerów. Zawsze z uwagą podchodzimy do zgłaszanych propozycji – zapewnia przedstawicielka UMWO.